Sterownik ASOO3

Nadrzędny element sterowniczy dla urządzeń wykonawczych

Opis urządzenia i przeznaczenie

Sterownik ASOO3 został zaprojektowany jako nadrzędny element sterowniczy dla urządzeń wykonawczych. ASOO3 umożliwia załączanie obwodów oświetlenia, włączanie/wyłączanie urządzeń elektrycznych, sterowanie stycznikami, elektrozaworami itp. Załączanie może odbywać się poprzez moduły pracujące na mistrali RS485 lub inne podległe urządzenie wykonawcze podłączone do ASOO3. Sterowanie ASOO3 realizowane jest za pomocą łącza Ethernet z dedykowanym protokołem sterującym w standardzie JSON. ASOO3 zapewnia połączenie pomiędzy systemami BMS oraz aplikacjami serwerowymi a urządzeniami podłączonymi do magistrali RS-485 takimi jak czytniki zbliżeniowe kart, włączniki dotykowe, panele sterowania temperaturą, zespoły przekaźnikowe, czujniki temperatury, wilgotności, mierniki zużycia energii, stacje meteo itp. Urządzenie zostało zaprojektowane w celu osiągnięcia MTBF 216 000h (25 lat) ze współczynnikiem awaryjności 0,055% w skali roku.

Parametry elektryczne
Zasilenie 16-30VDC
Pobór prądu 150 mA (24VDC)
Chwilowy pobór
prądu MAX
400 mA (24VDC)
Parametry mechaniczne
Wymiary obudowy 70x90x65 mm
Zaciski łączeniowe Rozłączne, śrubowe
dla przewodów do 1,5 mm²
Waga 0,1 kg
Parametry środowiskowe
Temperatura Pracy od-35°C-80°C
Temperatura składowania -40-80°C
Stopień szczelności IP20
Wilgotność względna
(bez kondensacji)
90%

Kontroler ASOO posiada następujące cechy:

 • interfejs RS-485 bez izolacji optycznej,
 • interfejs Ethernet 10/100Mbit FDX/HDX,
  zaleca się stosowanie zabezpieczeń przepięciowych Ethernet,
 • wbudowana pamięć flash 16Mbit, RAM 256MB, CPU 2×0,4~1,2Ghz,
 • złącze wyjścia zasilania dla urządzeń dedykowanych
  magistrali RS-485.

Dodatkowe cechy, w które może być wyposażony kontroler:

interfejs 1Wire, I2C, SPI, mikrofon i głośnik, dodatkowy interfejs UART, bateria zegara RTC, złącze kart SD z obsługą do 128GB Ext3 z szyfrowaniem cebulowym.

Normy i dyrektywy zastosowane podczas projektowania i produkcji ASOO3:

 • PN-EN 61010-1:2011
 • PN-EN IEC 61000-6-2:2019-04
 • PN-EN 61000-6-3:2008
 • PN-EN 61000-6-3:2008/A1:2012
 • PN-EN 62368-1:2015-03
 • PN-EN 50130-4
 • PN-EN 60601-1:2011
 • ETSI EN 300 330-1
 • ETSI EN 300 330-2
 • LVD 2014/35/UE
 • EMC 2014/30/UE
 • RoHS/2011/65/UE
 • RED/2014/53/UE
 • REACH/2006/1907

Czytniki kart a kontroler ASOO

Czytnik kart magnetycznych oraz czytnik kart zbliżeniowych to urządzenia wykorzystywane do poprawnego zidentyfikowania osoby – najczęściej w miejscach pracy, ale też w hotelach. Zostały skonstruowane jako urządzenia podległe dla kontrolera ASOO3. Pozwalają one na zachowanie poufności, kiedy w konkretne miejsca można wejść tylko za pomocą karty, ale przede wszystkim służą do kontrolowania czasu pracy. Pracownik przy rozpoczęciu oraz po zakończeniu pracy „odbija się” na czytniku, dzięki czemu jego czas pracy jest bardzo dokładnie wyliczony.

Czytniki są niewielkich rozmiarów o kształcie prostokąta, często są poszerzone o wyświetlacz i sygnalizację dźwiękową. Zbudowane są z wysokiej jakości materiałów i rzadko kiedy ulegają awariom. Raz zakupiony czytnik powinien starczyć na wiele lat.

Czytnik kart magnetycznych

Czytnik kart magnetycznych pojawił się jako pierwszy na rynku. Działa, wykorzystując zmiany pola magnetycznego. Podczas przeciągania karty, w której to warstwa materiału magnetycznego jest nośnikiem danych, dochodzi do przekazania informacji. Mimo że to czytnik kart zbliżeniowych obecnie cieszy się większą popularnością, to w wielu zakładach wciąż stosuje się czytnik magnetyczny ze względu na możliwość wielokrotnego zapisu na karcie magnetycznej.

Czytnik kart zbliżeniowych

Czytnik kart zbliżeniowych natomiast stał się tak popularny za sprawą większej wygody. Działają jeszcze szybciej i łatwiej. W przypadku tego urządzenia największą rolę odgrywa indukcja elektromagnetyczna. Czytnik zbliżeniowy ma w sobie wbudowaną antenę, która służy do odczytania kodu z karty. W karcie znajduje kondensator, który gromadzi energię pola elektromagnetycznego emitowaną przez czytnik. Ta energia sprawia, że układ scalony karty się pobudza i wysyła konkretny sygnał do czytnika poprzez cewkę. Karty zbliżeniowe działają zazwyczaj na częstotliwości 125 kHz.

Przesyłanie danych z kart magnetycznych i zbliżeniowych

W obu przypadkach dochodzi do przesyłania konkretnych danych. Najpierw z karty do czytnika przekazywany jest kod, następnie zostaje on przekazany z czytnika do sterownika, który w przypadku kart pracowniczych identyfikuje konkretną osobę, a potem wysyłane jest potwierdzenie z komputera do czytnika. Czytniki kart najczęściej są zaprogramowane pod konkretne czynności – wejście lub wyjście. Bywa, że ustawienie to jest automatyczne albo pracownik sam musi odznaczyć odpowiedni wariant i zbliżyć kartę do czytnika.

Nowoczesne czytniki kart łączą w sobie kilka funkcji, np. czytnik NFC umożliwia połączenie się wszystkich systemów kontroli pracy, dostępu, systemu alarmowego oraz systemu rozliczeń. W wersjach czytników NFC, które umieszcza się w hotelach i służą do użytku gości, wbudowane są dodatkowe funkcje oraz bardziej dba się o ich estetyczny i designerski wygląd.

Dzięki czytnikom kart i systemowi kontroli dostępu możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa i niedopuszczenie do niechcianych wizyt nieuprawnionych osób. W systemie bardzo łatwo można też zmienić przyznawane uprawnienia, w razie gdyby karta trafiła w niepowołane ręce.